ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei
o najważniejszych wyzwaniach przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku
twórczej przestrzeni dla ludzi kultury, biznesu i życia publicznego różnych branż
które jest największym i najważniejszym eventem organizowanym przez Fundację Liberté!
1.1
mln widzów
280
prelegentów
2.5
dnia prelekcji, dyskusji i spotkań autorskich
9
edycja
4 sierpnia 2022
20 lipca 2022
* UWAGA! Spotkanie odbędzie się w formule ON-LINE.
Dr Jane Goodall, DBE – założycielka Instytutu Jane Goodall i Posłaniec Pokoju ONZ, jest światowej sławy etolożką i aktywistką inspirującą do działania na rzecz świata przyrody. Światowa ikona i laureatka wielu odznaczeń. Poprzez swoje niestrudzone działania na rzecz stworzenia lepszej przyszłości dla ludzi, innych zwierząt i planety, którą dzielimy, dr Goodall inspiruje miliony ludzi swoim przesłaniem nadziei poprzez działanie. Jest najbardziej znana z przełomowych badań nad dzikimi szympansami w Parku Narodowym Gombe Stream w Tanzanii, badań o przełomowym znaczeniu, kontynuowanych przez Instytut Jane Goodall, które są obecnie najdłużej trwającymi badaniami nad dzikimi szympansami na świecie.
Jane Goodall urodziła się 3 kwietnia 1934 r. w Londynie, w Anglii. Od wczesnego dzieciństwa fascynowały ją zwierzęta i dzika przyroda Afryki, którą odkrywała w książkach o Tarzanie i Doktorze Doolittle. W 1957 r. spełniła swoje marzenie i pojechała na kenijską farmę rodziców przyjaciela, gdzie poznała słynnego paleoantropologa dr Louisa Leakeya. W 1960 r. na jego zaproszenie rozpoczęła przełomowe badania nad zachowaniem szympansów na terenie dzisiejszej Tanzanii. Jej badania terenowe w ówczesnym rezerwacie szympansów Gombe Stream doprowadziły do zdumiewających obserwacji, że szympansy wytwarzają i używają narzędzi, co zrewolucjonizowało świat prymatologii i na nowo zdefiniowało relacje między ludźmi a resztą królestwa zwierząt.
W 1977 roku dr Goodall założyła Instytut Jane Goodall (JGI), aby rozwijać jej wizję na całym świecie i dla przyszłych pokoleń. JGI kontynuuje istotne badania w Gombe Stream Research Center i jest światowym liderem w wysiłkach na rzecz ochrony szympansów i ich siedlisk poprzez ochronę prowadzoną przez społeczność. Organizacja promuje również najlepsze praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt, innowacyjnych zastosowań nauki i technologii oraz wzmacniania pozycji młodzieży poprzez program Roots & Shoots, utworzony w 1991 roku. Roots & Shoots wspiera młodych ludzi we wszystkich 50 Stanach Zjednoczonych i ponad 50 krajach na całym świecie, aby razem z nimi dokonywali zmian w swoich społecznościach i zmieniali świat na lepsze.
Przed wybuchem pandemii Jane Goodall podróżowała średnio 300 dni w roku, mówiąc o zagrożeniach dla szympansów, o innych kryzysach ekologicznych i o swoich powodach do nadziei. Dziś, pomimo obecnych wyzwań, Jane nadal kontaktuje się z publicznością na całym świecie poprzez „wirtualną Jane", w tym zdalne wykłady, nagrania i swój podcast Jane Goodall Hopecast.
Jane Goodall została laureatką Nagrody Templetona. Wraz z Markiem Benioffem, założycielem i dyrektorem generalnym firmy Salesforce, Jane jest międzynarodowym rzecznikiem kampanii Światowego Forum Ekonomicznego Trillion Tree Campaign, rozpoczętej w lutym 2020 roku. Jest także wiodącym głosem w sprawie zagrożeń związanych z przenoszeniem chorób odzwierzęcych i COVID-19 jako straszliwego przejawu niezrównoważonych systemów globalnych ludzkości i braku równowagi ze światem przyrody. Elokwentna zdolność dr Goodall do zwiększania świadomości i zrozumienia społecznego odegrała kluczową rolę w jej pracy na rzecz ratowania szympansów i innych gatunków przed wyginięciem, a także na rzecz wpływania na działania na rzecz klimatu i ochrony ekosystemów.
Dr Goodall jest autorką licznych książek, które zyskały międzynarodowe grono czytelników. Jane Goodall jest bohaterką licznych telewizyjnych filmów dokumentalnych, takich jak Jane Goodall's Wild Chimpanzees z 2002 r., Jane's Journey z 2010 r., JANE z 2017 r. oraz Jane Goodall: The Hope.
Dr Goodall jest światową ikoną i laureatką wielu odznaczeń, w tym Medalu Tanzanii, Medalu Hubbarda przyznawanego przez National Geographic Society, prestiżowej japońskiej nagrody Kyoto Prize, Medalu Benjamina Franklina w dziedzinie nauk przyrodniczych, Medalu 60-lecia UNESCO oraz Nagrody Gandhiego/Kinga za niestosowanie przemocy. W kwietniu 2002 r. Sekretarz Generalny Kofi Annan ogłosił dr Goodall Posłańcem Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2004 roku podczas ceremonii w Pałacu Buckingham została mianowana Komandorem Imperium Brytyjskiego. W 2006 r. otrzymała najwyższe odznaczenie Francji – Legię Honorową. W 2021 r. Jane Goodall została laureatką cenionej Nagrody Templetona oraz zostala opublikowana jej najnowsza książka The Book of Hope: A Survival Guide for Trying Times (Księga nadziei: Przewodnik przetrwania w trudnych czasach).
Zdjęcie: Frame x Frame Films
Janina Ochojska – europarlamentarzystka, działaczka humanitarna, twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Działa na trzech kontynentach będąc wszędzie tam gdzie pojawiła się potrzeba udzielenia pomocy humanitarnej, budując dostęp do wody i niezbędną infrastrukturę.
W Polsce stworzyła akcję dożywiania dzieci w szkołach „Pajacyk" oraz stała się ważnym głosem reprezentującym osoby niepełnosprawne i rodziny osób upośledzonych.
Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim jako członkini frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Zajmuje się ochroną praw człowieka i relacjami Unii i Afryki. Wspiera wszystkie działania mające na celu profilaktykę i leczenie nowotworów w UE.
Wieloletnia działalność społeczna Janiny Ochojskiej została doceniona wieloma nagrodami. m.in. : tytułem Kobiety Europy przyznanym przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagrodą Pax Christi International Peace Award (1995), nagrodą Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), Orderem Kawalera Legii Honorowej przyznawanym przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagrodą im. ks. Józefa Tischnera (2006), odznaczeniem Bene Merito przyznawanym przez Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagrodą Lecha Wałęsy (2010). W 2011 roku zostałam odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.
Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za Gottland, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za Nie ma (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą". Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi - jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego Osobistego przewodnika po Pradze.
Zdjęcie: Damian Maliszewski
Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolożka. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?, Z nienawiści do kobiet, Obłęd, Lekarstwo dla duszy, Polska odwraca oczy.
Dwukrotna laureatka Mediatorów. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.
Dr Sylwia Chutnik – z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki", „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie Cappuccino z książką i Zapomniani–odzyskani w TVP Kultura oraz Barłóg literacki. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani (2008), Instytutu Books from Lithuania (2009), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Miasta Stołecznego Warszawy (2010), Instytutu Goethego (2010).
Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród ,,Polityki" oraz w Radzie Funduszu Feministycznego.
Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.
Prof. Adam Bodnar – profesor i dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, profesor wizytujący na Uniwersytecie w Kolonii; członek rad doradczych International IDEA, Liberties, World Organization Against Torture i World Justice Project; doradca organizacji krajowych, w tym Tour de Konstytucja; były Rzecznik Praw Obywatelskich RP (wrzesień 2015–lipiec 2021); publicysta polskiego dziennika „Gazeta Wyborcza" i internetowego wydania „Polityki".
Zdjęcie: Jacek Poremba
Johan Norberg – autor, wykładowca i twórca filmów dokumentalnych urodzony w Szwecji. Jest autorem książek na wiele tematów z zakresu globalnej ekonomii i nauki popularnej, w tym publikacji: Progress: Ten Reasons to Look Forward to the Future i Open: The Story of Human Progress. Jest starszym wykładowcą w Cato Institute w Waszyngtonie oraz w Europejskim Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej w Brukseli. Uzyskał tytuł magistra historii idei na Uniwersytecie Sztokholmskim.
Bogusław Chrabota – dziennikarz, pisarz, komentator. Od stycznia 2013 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", czołowego polskiego dziennika.
Urodzony w 1964 r. w Krakowie. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stypendysta licznych programów uniwersyteckich w USA, m.in. na: UMass, Hartford University, Boston College i Columbia University, NY. Pierwsze publikacje w polskiej prasie dysydenckiej w 1986 r.
Od 1990 do 1993 pracował w redakcji Wiadomości TVP, w latach 1992-1993 był zastępcą redaktora naczelnego tego programu. Członek zespołu założycielskiego pierwszej polskiej telewizji komercyjnej Polsat. Dyrektor programowy, szef informacji, osobowość telewizyjna. Komentator polityczny i ekonomiczny dla różnych tytułów, w tym: „Newsweeka", „Rzeczpospolitej" i wielu innych. Uczony i autor licznych książek. Prezes Stowarzyszenia Wydawców Prasy Polskiej (IWP) od 2018 roku. Od 2020 r. wiceprezes ENPA (European News Publishers Association).
Zdjęcie: Maciej Zienkiewicz
Krystyna Kurczab-Redlich – z wykształcenia prawniczka, z pasji i wykonywanego zawodu dziennikarka. W 1990 r. trafiła do Rosji wraz z mężem Jerzym Redlichem, korespondentem TVP. Kraj ten zafascynował ją tak bardzo, że spędziła tam kilkanaście lat, współpracując – jako „wolny strzelec” – z polską prasą i telewizją Polsat. Stale zajmuje się Rosją, a od 1997 r. także i problematyką czeczeńską. Autorka wielu reportaży prasowych, filmów dokumentalnych o Czeczenii oraz książek o Rosji: Pandrioszka (trzy wydania), Głową o mur Kremla (trzy wydania) oraz biografii Władimira Putina Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina.
Laureatka wielu nagród dziennikarskich, m.in.: Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego (dla korespondenta zagranicznego), Nagrody im. Melchiora Wańkowicza, Nagrody Amnesty International, Nagrody Książka Jesieni 2007, Nagrody im. Ks. prof. Józefa Tischnera.
W 2005 r. na wniosek czeczeńskiej organizacji Echo Wojny, Amnesty International i Fundacji Helsińskiej została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.
Zdjęcie: Wojtek Laski / EAST NEWS
Karolina Korwin Piotrowska – dziennikarka, felietonistka i pisarka, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się filmem, szeroko pojętą popkulturą; karierę zaczynała w Radiu Kolor prowadzonym przez Wojciecha Manna. Pracowała m.in.: w TVP, w Radiu Zet i w TVN, zakładała portal Plejada i tvn.pl, pisała felietony dla wp.pl i „Wysokich Obcasów".
Od 8 stycznia 2018 prowadzi razem z Michałem Figurskim poranny program Antyradia – Najgorsze państwo świata , a od stycznia 2019 jest też gospodynią autorskiej filmowej audycji pt. Kino na podsłuchu. W Canal Plus prowadzi od 2019 roku program Aktualności Filmowe.
Autorka kilku książek, m.in.: Ćwiartka raz, Wrzenie, Reset. W 2022 roku wydała Wszyscy wiedzieli, pierwszą w Polsce książkę poświęconą systemowej przemocy wykładowców wobec studentów w szkołach aktorskich.
Prof. Mark Lilla – amerykański filozof, historyk idei i publicysta, profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku i innych prestiżowych uczelni w USA.
Urodził się w Detroit, Michigan, w 1956 r. Kształcił się na Uniwersytecie Michigan i Uniwersytecie Harvarda. Po uzyskaniu tytułu profesora na Uniwersytecie Nowojorskim i w Komisji Myśli Społecznej na Uniwersytecie Chicagowskim, w 2007 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Columbia jako profesor nauk humanistycznych. Był stypendystą Russell Sage Foundation, Institut d'études avancées (Paryż), Rockefeller Foundation Bellagio Center, Fundacji Guggenheima, Institute for Advanced Study (Princeton) oraz Akademii Amerykańskiej w Rzymie.
Lilla jest częstym współpracownikiem „New York Review of Books", „New York Timesa" oraz publikacji na całym świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Prowadzi liczne wykłady, m.in. wygłosił Weizmann Memorial Lecture w Izraelu oraz Carlyle Lectures na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Zdjęcie: Christophe Dellory
Karolina Sulej – autorka m.in. książki Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady - laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej oraz Ołówka Moczarskiego, finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowanej do Nagrody Grand Press, Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Nagrody Identitas. Niedawno wydała drugą część Rzeczy osobistych z rozmowami z Ocalałymi pt. Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny.
A poza tym: zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, za którą była nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny oraz współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf.
Jest jednym z twórców Wanderlust ‒ książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019 i wciąż pracuje w studio Different Tales nad scenariuszami gier.
W 2021 roku pod kuratelą Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się książka pod jej redakcją i we współautorstwie, Resaon and Flair. 100 years of Fashion in Poland.
Współautorka audioserialu reporterskiego o Arkdadiusie, Supernowa. Nagrywa także podcasty o roli ubioru w życiu codziennym - dla platformy Storytel Garderobiana, dla platformy Audioteka – pod tytułem Ubrani oraz podcast Antropologiczne szepty dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna i Uncommon Ground dla portalu o sztuce współczesnej Uncommon Ground.
W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program Barłóg Literacki o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, panele literackie i dyskusje o kulturze oraz promuje czytelnictwo na swoich mediach społecznościowych. Regularnie prowadzi również warsztaty z rozumienia mody, pisania o modzie z tworzenia wywiadów i reportaży oraz reportaży podróżniczych.
Właśnie wydała dla wydawnictwa ZNAK książkę reportażową pt. Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 90. roku – od Krystyny Kofty, przez Renatę Dancewicz, aż po Martę Niedźwiecką czy Joannę Okuniewską.
Zdjęcie: Mateusz Kubik
Godzina | HALA MASZYN (ENG/PL) | BASEMENT RING | SKY ROOM (ENG/PL) | CENTRUM KOMIKSU | BASEMENT HALL | OKRĄGŁE STOŁY |
---|---|---|---|---|---|---|
11:00 |
Godzina |
---|
11:00 |
Godzina | HALA MASZYN (ENG/PL) | BASEMENT RING | SKY ROOM (ENG/PL) | CENTRUM KOMIKSU | BASEMENT HALL | OKRĄGŁE STOŁY |
---|
Godzina |
---|
Godzina | HALA MASZYN (ENG/PL) | BASEMENT RING | SKY ROOM (ENG/PL) | CENTRUM KOMIKSU | BASEMENT HALL | OKRĄGŁE STOŁY |
---|
Godzina |
---|
Leszek Jażdżewski: „Tegoroczna formuła będzie przypominała programy telewizyjne, które powinny mieć miejsce w mediach publicznych. Chcemy zawstydzić media publiczne, które wyrzucają wybitnych dziennikarzy, tłamszą wolność słowa”
Światowa obsada debat, wachlarz tematów, wolny dostęp i szybkie wymiany argumentów – drugi dzień Igrzysk Wolności przyniósł wiele pytań i odpowiedzi.
Podczas Igrzysk Wolności rozmawia się o demokracji, gospodarce, prawach człowieka, kulturze, edukacji i ochronie środowiska. Tegoroczna edycja wydarzenia skupi się na problemie praw kobiet i osób LGBTQ+ oraz równości płci.
– Prawa człowieka są dane wszystkim, a politycy mają obowiązek budować społeczeństwa, które są równe. Państwa członkowskie muszą zapewnić podstawowe prawa osobom LGBTIQ – mówiła Helena Dalli podczas Igrzysk Wolności.
W związku z wprowadzeniem w całym kraju pandemicznych obostrzeń, organizatorzy zadecydowali o przeniesieniu całości działań do sieci. Zaplanowano jednak 45 godzin dyskusji, 60 wystąpień, zaproszono ponad 220 gości […].
Igrzyska Wolności, czyli wyjątkowa agora, na której ścierają się myśli i poglądy, bez sztywnego podziału na to, co polityczne, społeczne i artystyczne.
Igrzyska Wolności to spotkanie osób otwartych na dialog, nowe idee i zabawę!
– PiS chciałby przykryć Igrzyska Wolności i robi swoją konwencję w sobotę w Łodzi. Ich działacz nazwał Igrzyska Wolności „igrzyskami hejtu”. Nic z tych rzeczy. Zalejemy ich miłością i wolnością – oznajmił Jażdżewski na Twitterze.
Nad całą konferencją unosi się (…) duch swobody, optymistycznej i twórczej, szukanie rozwiązań, jakby już w Polsce nie było autorytarnych rządów.
Audycja Karoliny Lewickiej pt. „Jak umierają demokracje?” – czyli motywu przewodniego Igrzysk Wolności 2019
To oddolnie organizowane forum tworzone przez organizację pozarządową, łączące ludzi podzielających, takie wartości jak: demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte czy państwo prawa.
Rozpoczęło się spotkanie ludzi kultury, biznesu i życia społecznego z publicznością, której bliskie są idee demokracji liberalnej i społeczeństwa otwartego. „Igrzyska wolności” odbywają się w Łodzi po raz szósty.
Już teraz możesz stworzyć swój personalizowany program Igrzysk Wolności, który będzie składał się wyłącznie z interesujących Cię wydarzeń!
JAK TO ZROBIĆ? NIC PROSTSZEGO!
Wystarczy, że wybrane wydarzenia oznaczysz gwiazdkami, znajdującymi się w lewym dolnym roku każdego kafelka, a następnie na dole strony wybierzesz opcję „Pobierz program” (automatycznie pobierzesz swój program w formacie PDF) lub „Wyślij program” (program zostanie wysłany na Twój adres e-mail).
GOTOWE!