Prelegenci

afanasyeva-prelegent-iw-2017

W marcu 2016. roku została mianowana dyrektor wykonawczą Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association (UVCA). Uzyskała doktorat w zakresie finansów na ukraińskiej akademii bankowości Narodowego Banku Ukrainy. Studiowała także na Uniwersytecie Nauk Stosowanych niemieckiego Banku Federalnego oraz na Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji im. Lesława A. Pagi w Polsce. Wieloletnia wykładowczyni na ukraińskiej akademii bankowości Narodowego Banku Ukrainy, londyńskim University of Greenwich oraz Jean Monnet Program w ramach Erasmus +. Ma doświadczenie w zarządzaniu korporacjami i w obszarze współpracy międzynarodowej.

kurski-prelegent-iw-2017

Dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Od października 1989 do lipca 1990 zajmował stanowisko rzecznika prasowego Lecha Wałęsy. W 1991 opublikował krytyczną wobec Lecha Wałęsy książkę pod tytułem „Wódz”. Jej poszerzony przekład, zatytułowany „Lech Wałęsa. Democrat or dictator?”, został wydany w 1992 w Stanach Zjednoczonych. W 1992 dołączył do zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej”. Został publicystą działu opinii i wydania weekendowego. W styczniu 2007 objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego, a w czerwcu tego samego roku powołano go na pierwszego zastępcę. Wydarzenie: Cyfrowa propaganda jako wyzwanie dla świata mediów

ficiak-prelegent-iw-2017

Medioznawca. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu Kultura 2.0, współtworzył też pierwszy polski Medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015). Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika “Kultura Popularna”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu nowych mediów, popkultury i kultury audiowizualnej. Wydarzenie: Jak gry komputerowe zmieniają zachowania kulturowe?

szymielewicz

Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon – polskiej organizacji broniącej praw człowieka w kontekście współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem. Prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii. Wiceprzewodnicząca European Digital Rights – koalicji 33 organizacji działających na rzecz praw cyfrowych w Europie. Członkini rady Tactical Technology Collective i Amnesty International (Polska). Członkini Rady do Spraw Cyfryzacji. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. Laureatka Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Publikowała m.in. w the Guardian, Polityce, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Wydarzenie: Algorytmiczna Fabryka Facebooka

boni-prelegent-iw-2017

Europoseł (Grupa Europejskiej Partii Ludowej). Polityk i kulturoznawca. Działacz podziemia "Solidarności" w latach 1981-1989. W 1990 i od 1992 do 1993 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. W 1991 minister pracy i polityki socjalnej, od 2008 do 2009 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2011-2013 pełnił funkcję pierwszego w Europie  Środkowo-Wschodniej ministra administracji i cyfryzacji. W 2016 wszedł w skład rady Instytutu Obywatelskiego.

orlinski-prelegent-iw-2017

Dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Znawca twórczości Stanisława Lema. Jest autorem książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także biografii Lema zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza „Autor Solaris”Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku za rok 2008, za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora. Wydarzenie: Czy Lem był liberałem? Spotkanie autorskie na kanwie książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”

peszek-prelegent-iw-2017

Zadebiutowała w 1993 roku jako aktorka filmowa i teatralna. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z Peszek jedną z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek, który był kolejnym sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Jej twórczość muzyczna charakteryzuje się kontrowersyjnymi tekstami i występami Maria Peszek pojawi się na Igrzyskach Wolności 2017 w charakterze prelegentki.   Sorry Polsko: Jacek Żakowski z Marią Peszek o Polsce i nowej płycie (Polityka, 2012)  

Zaraza puchnie i wybuchnie: Rozmowa z Marią Peszek o strachu i artystycznej reakcji na ten strach, w przeddzień premiery płyty „Karabin” (Polityka, 2016)

zukauskas-prelegent-iw-2017

Wiceprezes Lithuanian Free Market Institute. Absolwent Uniwersytetu Wileńskiego w zakresie ekonomii, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na ISM Uniwersytecie Zarządzania i Ekonomii oraz francuskim Uniwersytecie w Angers. W swojej pracy zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu polityki pieniężnej oraz rynków finansowych.

silenas-prelegent-iw-2017

Prezes Lithuanian Free Market Institute, aktywista. W LFMI zajmuje się zagadnieniami związanymi z energią, transportem i konkurencją. Uczestniczył w pracach grup zajmujących się legislacją w zakresie energii, współpracował przy litewskich komisjach rządowych komisjach "Sunset" (reforma i zamykanie agencji rządowych) oraz "Sunrise" (ograniczanie biurokracji, poprawianie warunków działalności biznesowej). W przeszłości był także jako nauczyciel ekonomii oraz doradca prezesa zarządu w firmie energetycznej.

bendyk-prelegent-iw-2017

Polski publicysta i pisarz, dziennikarz „Polityki”. W tygodniku zajmuje się głównie tematyką cywilizacyjną oraz wpływem rozwoju nauki i techniki na kulturę, życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Prowadzi zajęcia ze studentami – wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Opublikował książki „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” i „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”. Prowadzi bloga „Antymatrix” pod adresem: bendyk.blog.polityka.pl.

zdanowska

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. W 2007 została wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach samorządowych w 2010 została zgłoszona jako kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. 5 grudnia tego samego roku zwyciężyła w drugiej turze wyborów z Dariuszem Jońskim, 13 grudnia została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta miasta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, wygrywając w pierwszej turze głosowania.

asenius-prelegent-iw-2017

W marcu 1993 r. zaczęła pracę w administracji rządowej w Sztokholmie - najpierw jako zastępczyni rzecznika prasowego Ministra Finansów, a następnie jako doradca polityczny Ministra ds. Kultury i Imigracji. Między majem 1995 a styczniem 2002 pełniła funkcję sekretarza Grupy Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ELDR Group) w Parlamencie Europejskim, by później zostać doradcą politycznym Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa, które to stanowisko pełniła do lipca 2004 roku. Była członkinią gabinetu Olliego Rehna (sierpień 2004-czerwiec 2007) oraz zastępczynią gabinetu Rehna jako komisarza w Komisji Europejskiej w Brukseli. Następnie objęła stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Sztokholmie, a od 2010 roku jest szefową gabinetu komisarz UE ds. handlu, Cecilii Malmström.  

balcerowicz-prelegent-iw-2017

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych; wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

jebari-prelegent-iw-2017

Badacz w Instytucie Studiów nad Przyszłością w Sztokholmie. Zajmuje się filozofią moralności, zagadnieniami dot. etyki w technologii i filozofią polityczną.

dehnel-prelegent-iw-2017

Poeta, prozaik. Tłumacz z angielskiego (Philip Larkin, George Szirtes, W.H. Auden) i rosyjskiego (Osip Mandelsztam), przekładał także pieśni do muzyki Astora Piazzoli. Redaktor anglojęzycznej antologii "Six Polish Poets" wydanej przez Arc Publications w Londynie w roku 2008. Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich w 2005 roku oraz Paszportu Polityki za rok 2006. Jego debiutancki tom wierszy "Żywoty równoległe" ukazał się z pochwalnym tekstem autorstwa Czesława Miłosza umieszczonym na okładce.

toth-prelegent-iw-2017

Strateg polityczny, dyrektor węgierskiego liberalnego think tanku Reublikon Institute, członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF).

gloor-prelegent-iw-2017

Badacz w Center for Collective Intelligence na Sloan School of Management przy Massachusetts Institute of Technology, gdzie prowadzi projekt z zakresu Collaborative Innovation Networks (COIN), założyciel i dyrektor kreatywny w firmie galaxyadvisors, zajmującej się softwarem. Pełni także funkcję profesora honorowego na University of Cologne, Jilin University w Chinach, wizytującego profesora na P. Universidad Católica de Chile oraz wykładowcy na University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (FHNW). Wcześniej był także partnerem w Deloitte Consulting, prowadząc działania w zakresie e-Businessu na Europę, partnerem w PricewaterhouseCoopers i liderem działu w inżynierii software'u w UBS.