Prelegenci

vaissie-prelegent-iw-2017

Profesor w dziedzinie badań nad Rosją i sowietyzmem. Jej główny obszar zainteresowań akademickich uwzględnia: rosyjskie strategie wpływu we Francji i Europie obecnie i w sowieckiej przeszłości, związki pomiędzy sztuką, polityką i społeczeństwem w Rosji po roku 1940, opozycja w Rosji od 1917 roku, problemy związane z historią i pamięcią w byłych krajach Związku Radzieckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

machacek

Czeski dziennikarz i muzyk, obecnie pełniący funkcję komentatora i analityka dziennika „Lidove noviny”. Wcześniej pracował dla pisma „Hospodarskie noviny” oraz tygodnika „Respekt”, który współfinansował po aksamitnej rewolucji (1989) jako pierwszy czeski niezależny środek przekazu. Jego zainteresowania obejmują przede wszystkim politykę gospodarczą – kryzys strefy euro oraz integrację europejską. Autor internetowego bloga „Monitor”, analityk czeskiej publicznej stacji radiowej oraz telewizyjnej. Wykłada dziennikarstwo na praskim New York University. W czasach komunistycznych był członkiem czechosłowackiej opozycji oraz sygnatariuszem Karty 77 – czechosłowackiej inicjatywy niezależnej, łączącej środowiska chrześcijańskie, liberalne i rewizjonistyczne, działającej na rzecz przestrzegania praw człowieka w latach 1977–1992. Był aktywnie zaangażowany w podziemny ruch wydawniczy oraz muzyczny. Członek zarządu Institute for Politics and Society, były członek zarządu Biblioteki Vaclava Havla. Wielokrotnie nagradzany tytułem najlepszego czeskiego dziennikarza (mi.n. prestiżowa Nagroda Ferdinanda Peroutki, 2010).

swietlicki-prelegent-iw-2017

Poeta, prozaik, autor powieści kryminalnych, wokalista zespołów Świetliki i Czarne Ciasteczka. Debiutował książką „Zimne kraje”, wydaną w 1992 przez fundację „brulionu”, choć jeszcze przed debiutem został dostrzeżony przez krytyków i uznany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia „brulionu”. Był laureatem wielu nagród literackich, między innymi promocyjnej nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „brulion”, nagrody im. ks. Jana Twardowskiego, Paszportu Polityki (przyjęcia którego odmówił). Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: w 1999 za tom „Pieśni profana, w 2002 finał nagrody za tom „Czynny do odwołania, w 2007 finał nagrody za tom „Muzyka środka, w 2014 finał nagrody za tom „Jeden (odmówił uczestnictwa w konkursie).  W 2009 otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, w kategorii proza, za kryminał „Jedenaście. Podczas odbierania lauru powiedział: „Chciałem pogratulować Kapitule. I mojemu wydawnictwu, że sobie takiego fajnego autora znalazło.

broniatowski-prelegent-iw-2017

Szef Biura POLITICO w Warszawie. Były redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Forbes” (wydawanej przez Grupę Onet-RASP). Wcześniej był m.in. dyrektorem oddziału Reutersa kolejno w Warszawie i Moskwie, wiceprezesem agencji Interfax (odpowiadał za anglojęzyczne serwisy biznesowe) oraz członkiem zarządu ITI. Pracował również jako reporter w agencjach Associated Press i Reuters.

wohlgemuth-prelegent-iw-2017

Profesor Michael Wohlgemuth jest ekonomistą, a od sierpnia 2012 roku także dyrektorem Open Europe Berlin. Od 2011 roku jest również profesorem Zarządzania Międzynarodowego w katedrze Prawa i Ekonomii na Uniwersytecie Bayreuth w Niemczech; od 2002, zarządzającym współpracownikiem naukowych w Instytucie Waltera Euckena we Freiburgu oraz referentem w grupie roboczej zajmującej się zarządzaniem europejskim w ramach brykselskiej European Ideas Network (EIN); od 2009, współpracownikiem naukowym w Centrum Studiów Europejskich w Brukseli oraz w Ratio Institute w Sztokholmie; od 2008, wykładowcą wizytującym na Baltic International Academy w Rydze; od 2007 roku jest także członkiem Council on Economic Policy w Konrad-Adenauer-Stiftung w Berlinie. Jego głównymi obszarami zainteresowań są: nowa ekonomia instytucjonalna, ekonomiczne teorie polityczne (teoria wyboru publicznego), teorie systemów gospodarczych, ekonomia ewolucyjna, filozofia społeczna i prawa oraz historia idei.

hammer-prelegent-iw-2017

Profesor nadzwyczajny i dyrektor Zakładu Mediów i Komunikacji na Uniwersytecie Loranda Eötvösa w Budapeszcie. Zajmuje się tematyką mediów publicznych i zagadnieniem reprezentacji mediów oraz socjologią kulturową. Część swojej kariery naukowej spędził w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jego prace były publikowane w pięciu językach. Bierze także aktywny udział w inicjatywach projektów medialnych.

afanasyeva-prelegent-iw-2017

W marcu 2016. roku została mianowana dyrektor wykonawczą Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association (UVCA). Uzyskała doktorat w zakresie finansów na ukraińskiej akademii bankowości Narodowego Banku Ukrainy. Studiowała także na Uniwersytecie Nauk Stosowanych niemieckiego Banku Federalnego oraz na Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji im. Lesława A. Pagi w Polsce. Wieloletnia wykładowczyni na ukraińskiej akademii bankowości Narodowego Banku Ukrainy, londyńskim University of Greenwich oraz Jean Monnet Program w ramach Erasmus +. Ma doświadczenie w zarządzaniu korporacjami i w obszarze współpracy międzynarodowej.

kurski-prelegent-iw-2017

Dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Od października 1989 do lipca 1990 zajmował stanowisko rzecznika prasowego Lecha Wałęsy. W 1991 opublikował krytyczną wobec Lecha Wałęsy książkę pod tytułem „Wódz”. Jej poszerzony przekład, zatytułowany „Lech Wałęsa. Democrat or dictator?”, został wydany w 1992 w Stanach Zjednoczonych. W 1992 dołączył do zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej”. Został publicystą działu opinii i wydania weekendowego. W styczniu 2007 objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego, a w czerwcu tego samego roku powołano go na pierwszego zastępcę. Wydarzenie: Cyfrowa propaganda jako wyzwanie dla świata mediów

ficiak-prelegent-iw-2017

Medioznawca. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu Kultura 2.0, współtworzył też pierwszy polski Medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015). Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika “Kultura Popularna”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu nowych mediów, popkultury i kultury audiowizualnej. Wydarzenie: Jak gry komputerowe zmieniają zachowania kulturowe?

szymielewicz

Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon – polskiej organizacji broniącej praw człowieka w kontekście współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem. Prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii. Wiceprzewodnicząca European Digital Rights – koalicji 33 organizacji działających na rzecz praw cyfrowych w Europie. Członkini rady Tactical Technology Collective i Amnesty International (Polska). Członkini Rady do Spraw Cyfryzacji. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. Laureatka Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Publikowała m.in. w the Guardian, Polityce, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Wydarzenie: Algorytmiczna Fabryka Facebooka

boni-prelegent-iw-2017

Europoseł (Grupa Europejskiej Partii Ludowej). Polityk i kulturoznawca. Działacz podziemia "Solidarności" w latach 1981-1989. W 1990 i od 1992 do 1993 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. W 1991 minister pracy i polityki socjalnej, od 2008 do 2009 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2011-2013 pełnił funkcję pierwszego w Europie  Środkowo-Wschodniej ministra administracji i cyfryzacji. W 2016 wszedł w skład rady Instytutu Obywatelskiego.

orlinski-prelegent-iw-2017

Dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Znawca twórczości Stanisława Lema. Jest autorem książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także biografii Lema zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza „Autor Solaris”Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku za rok 2008, za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora. Wydarzenie: Czy Lem był liberałem? Spotkanie autorskie na kanwie książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”

peszek-prelegent-iw-2017

Zadebiutowała w 1993 roku jako aktorka filmowa i teatralna. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z Peszek jedną z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek, który był kolejnym sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Jej twórczość muzyczna charakteryzuje się kontrowersyjnymi tekstami i występami Maria Peszek pojawi się na Igrzyskach Wolności 2017 w charakterze prelegentki.   Sorry Polsko: Jacek Żakowski z Marią Peszek o Polsce i nowej płycie (Polityka, 2012)  

Zaraza puchnie i wybuchnie: Rozmowa z Marią Peszek o strachu i artystycznej reakcji na ten strach, w przeddzień premiery płyty „Karabin” (Polityka, 2016)

zukauskas-prelegent-iw-2017

Wiceprezes Lithuanian Free Market Institute. Absolwent Uniwersytetu Wileńskiego w zakresie ekonomii, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na ISM Uniwersytecie Zarządzania i Ekonomii oraz francuskim Uniwersytecie w Angers. W swojej pracy zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu polityki pieniężnej oraz rynków finansowych.

silenas-prelegent-iw-2017

Prezes Lithuanian Free Market Institute, aktywista. W LFMI zajmuje się zagadnieniami związanymi z energią, transportem i konkurencją. Uczestniczył w pracach grup zajmujących się legislacją w zakresie energii, współpracował przy litewskich komisjach rządowych komisjach "Sunset" (reforma i zamykanie agencji rządowych) oraz "Sunrise" (ograniczanie biurokracji, poprawianie warunków działalności biznesowej). W przeszłości był także jako nauczyciel ekonomii oraz doradca prezesa zarządu w firmie energetycznej.

bendyk-prelegent-iw-2017

Polski publicysta i pisarz, dziennikarz „Polityki”. W tygodniku zajmuje się głównie tematyką cywilizacyjną oraz wpływem rozwoju nauki i techniki na kulturę, życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Prowadzi zajęcia ze studentami – wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Opublikował książki „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” i „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”. Prowadzi bloga „Antymatrix” pod adresem: bendyk.blog.polityka.pl.

zdanowska

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. W 2007 została wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach samorządowych w 2010 została zgłoszona jako kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. 5 grudnia tego samego roku zwyciężyła w drugiej turze wyborów z Dariuszem Jońskim, 13 grudnia została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta miasta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, wygrywając w pierwszej turze głosowania.

asenius-prelegent-iw-2017

W marcu 1993 r. zaczęła pracę w administracji rządowej w Sztokholmie - najpierw jako zastępczyni rzecznika prasowego Ministra Finansów, a następnie jako doradca polityczny Ministra ds. Kultury i Imigracji. Między majem 1995 a styczniem 2002 pełniła funkcję sekretarza Grupy Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ELDR Group) w Parlamencie Europejskim, by później zostać doradcą politycznym Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa, które to stanowisko pełniła do lipca 2004 roku. Była członkinią gabinetu Olliego Rehna (sierpień 2004-czerwiec 2007) oraz zastępczynią gabinetu Rehna jako komisarza w Komisji Europejskiej w Brukseli. Następnie objęła stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Sztokholmie, a od 2010 roku jest szefową gabinetu komisarz UE ds. handlu, Cecilii Malmström.  

balcerowicz-prelegent-iw-2017

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych; wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

jebari-prelegent-iw-2017

Badacz w Instytucie Studiów nad Przyszłością w Sztokholmie. Zajmuje się filozofią moralności, zagadnieniami dot. etyki w technologii i filozofią polityczną.

dehnel-prelegent-iw-2017

Poeta, prozaik. Tłumacz z angielskiego (Philip Larkin, George Szirtes, W.H. Auden) i rosyjskiego (Osip Mandelsztam), przekładał także pieśni do muzyki Astora Piazzoli. Redaktor anglojęzycznej antologii "Six Polish Poets" wydanej przez Arc Publications w Londynie w roku 2008. Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich w 2005 roku oraz Paszportu Polityki za rok 2006. Jego debiutancki tom wierszy "Żywoty równoległe" ukazał się z pochwalnym tekstem autorstwa Czesława Miłosza umieszczonym na okładce.

toth-prelegent-iw-2017

Strateg polityczny, dyrektor węgierskiego liberalnego think tanku Reublikon Institute, członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF).

gloor-prelegent-iw-2017

Badacz w Center for Collective Intelligence na Sloan School of Management przy Massachusetts Institute of Technology, gdzie prowadzi projekt z zakresu Collaborative Innovation Networks (COIN), założyciel i dyrektor kreatywny w firmie galaxyadvisors, zajmującej się softwarem. Pełni także funkcję profesora honorowego na University of Cologne, Jilin University w Chinach, wizytującego profesora na P. Universidad Católica de Chile oraz wykładowcy na University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (FHNW). Wcześniej był także partnerem w Deloitte Consulting, prowadząc działania w zakresie e-Businessu na Europę, partnerem w PricewaterhouseCoopers i liderem działu w inżynierii software'u w UBS.